Belka
Sobota, 2 Grudnia 2023   imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Rynek pracy w Nowej Soli – charakterystyka

Data publikacji: 2022-04-20, Data modyfikacji: 2022-04-20
A A AWydrukDrukuj  
 
Rynek pracy w Nowej Soli – charakterystyka

Szukasz pracy w Nowej Soli, jednym z miast tworzących Lubuskie Trójmiasto? Miejscowość jest ważnym ośrodkiem przemysłowym w regionie, z rozwijającymi się branżami metalową, elementów budowlanych, maszynową, spożywczą czy odzieżową. Niemniej oferty pracy Nowa Sól kierowane są nie tylko do osób z wykształceniem technicznym. Czytaj dalej i dowiedz się:

 • kogo poszukują lokalni pracodawcy, 
 • jaka się aktualna sytuacja na rynku pracy,
 • co możesz zrobić, żeby szybko znaleźć pracę w Nowej Soli.

Bezrobocie – ile wynosi w Nowej Soli?

 

Rozglądanie się za nowym miejscem zatrudnienia warto rozpocząć od poznania warunków na lokalnym rynku pracy. Bezrobocie w dobrze rozwiniętym gospodarczo województwie lubuskim utrzymuje się na niskim poziomie. Jak wypada na tym tle powiat nowosolski?

 

 Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego (luty 2022 r.) stopa bezrobocia jest na poziomie:

 

 • w Polsce – 5,5%, 
 • w województwie lubuskim – 5,0%, 
 • w powiecie nowosolskim – 5,3%. 

 W tym czasie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Nowej Soli zarejestrowanych było 1,4 tys. bezrobotnych. 

 

 Praca Nowa Sól – jakich specjalistów brakuje na rynku pracy?

 

 W Nowej Soli przeważa drobna przedsiębiorczość. Na około 4 tys. podmiotów gospodarczych (zarejestrowanych w lutym 2022 r., REGON) tylko 2 stanowią duże zakłady pracy, a jednostek średniej wielkości jest 38. 

 

 Profil gospodarczy Nowej Soli jest zróżnicowany. Jak wspomniano na wstępie, rozwija się tu produkcja i przetwórstwo przemysłowe – zakłady tego typu stanowią 7,6% wszystkich podmiotów gospodarczych miasta. Sporo jest przedsiebiorstw budowlanych (16,2% podmiotów), sklepów, hurtowni, punktów naprawy pojazdów (18,3%), firm z branży nieruchomości (16,6%) oraz jednostek prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną (7,3). Taka różnorodność przekłada się na zapotrzebowanie na rynku pracy. W jakich zawodach brakuje pracowników?

 

 Zgodnie z prognozą Barometr zawodów w powiecie nowosolskim w 2022 r. pracodawcy najpilniej poszukują:

 

 • kierowców ciężarówek, 
 • operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, 
 • opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, 
 • piekarzy, 
 • pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych, 
 • ratowników medycznych, 
 • robotników budowlanych, 
 • spawaczy, 
 • specjalistów ds. organizacji produkcji, 
 • techników mechaników, 
 • zaopatrzeniowców i dostawców. 

 To jednak nie wszystko. W powiecie wskazano kolejnych 76 grup tzw. zawodów deficytowych. Wysokie zapotrzebowanie na kadrę (przy małej liczbie chętnych do pracy) notuje się między innymi w oświacie, IT, gastronomii, branży TSL, opiece zdrowotnej czy handlu. 

 

 Z drugiej strony w powiecie tym są zawody, w których o pracę może być szczególnie trudno – z uwagi na brak ofert bądź dużą konkurencję na rynku pracy. W grupie tzw. zawodów nadwyżkowych znajdują się:

 

 • ekonomiści, 
 • kierownicy ds. zarządzania i obsługi biznesu, 
 • pracownicy administracyjni i biurowi, 
 • sekretarki i asystenci. 

Oferty pracy Nowa Sól – gdzie szukać ciekawych ogłoszeń o pracę?

W Nowej Soli praca czeka na różnych specjalistów o różnorodnych umiejętnościach. Chodzi o to, byś dotarł do tych ogłoszeń, które Cię najbardziej interesują, bez konieczności wielogodzinnego przekopywania się przez pozostałe. A zatem na jakich stronach szukać pracy?  

 

Najlepiej skorzystać z popularnego portalu z ofertami pracy, np. praca.pl. To serwis ogólnopolski, ogłoszenia z Nowej Soli znajdziesz pod adresem praca.pl Zamieszczone tam oferty możesz dodatkowo filtrować, wskazując np. konkretne stanowisko, obszar zatrudnienia, opcję praca zdalna, poziom wynagrodzenia itp. Korzystanie z profesjonalnego portalu rekrutacyjnego ma też więcej zalet. Np. na praca.pl znajdziesz takie przydatne narzędzia jak kreator CV, job alert (wysyłający powiadomienia na skrzynkę, gdy tylko pojawi się nowa, interesująca Cię oferta) czy kalkulator wynagrodzeń brutto-netto. Warto sprawdzić te opcje. 

Ogłoszeń można poszukać także bezpośrednio na stronach interesujących Cię firm. Jeśli akurat nie prowadzą rekrutacji – możesz wysłać tzw. podanie o pracę. Jest to dokument przypominający list motywacyjny. Przekonaj w nim pracodawcę, że warto Cię zatrudnić. 

Kolejne źródło, jakim warto się zainteresować, to PUP Nowa Sól. Oferty pracy znajdziesz w zakładce: Oferty pracy w powiecie (strona przekieruje Cię do Centralnej Bazy Ofert Pracy). 

Wiele ogłoszeń można znaleźć również w mediach społecznościowych. Warto podchodzić do nich ostrożnie i z rozsądkiem. Oferty, w których brakuje podstawowych informacji, np. nazwy firmy, wymagań, zakresu obowiązków – mogą być próbami wyłudzenia danych. Przed wysłaniem dokumentów aplikacyjnych sprawdź, czy masz do czynienia z legalnie działającym pracodawcą!

Nie zapominaj o własnej sieci kontaktów. W wielu przedsiębiorstwach sprawnie działa system poleceń pracowniczych, dlatego o poszukiwaniu zatrudnienia warto powiedzieć bliskim i znajomym. Być może mogą zarekomendować Twoją kandydaturę w firmie, w której sami pracują.

 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
nowosolski 

Powiat nowosolski – powiat w województwie lubuskim, którego stolicą jest Nowa Sól. Przynależą do niego gminy: Nowa Sól, Bytom Odrzański, Kożuchów, Nowe Miasteczko, Kolsko, Otyń, Siedlisko oraz miasta Nowa Sól, Bytom Odrzański, Kożuchów i Nowe Miasteczko.

Oprócz licznych szlaków pieszych i rowerowych, które umożliwiają zwiedzanie powiatu w interesujący sposób, można też rozkoszować się atrakcjami wodnymi, dzięki jeziorom Pojezierza Sławskiego. To idealne miejsce dla fanów żeglarstwa i wędkarstwa. Wielu odwiedzających decyduje się na noclegi na polach namiotowych, nieopodal kąpielisk. Warto wspomnieć o rezerwatach przyrody, których nie brakuje. Turyści wielokrotnie w ciągu roku mają możliwość uczestnictwa w lokalnych imprezach, np. majowym Spring Rock Festiwal.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola