Belka
Wtorek, 24 Grudnia 2024   imieniny: Adam i Ewa
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Stanowisko Rady Miejskiej w sprawie likwidacji laboratorium nowosolskiego Sanepidu

Data publikacji: 2013-10-29, Data modyfikacji: 2013-10-30
A A AWydrukDrukuj  
 

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Nowej Soli, radni podjęli stanowisko w sprawie likwidacji oddziału laboratoryjnego w struktorach Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowej Soli. Stanowisko zostało wysłane do Wojewody Lubuskiego, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowej Soli, Lubuskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie Wielkopolskim oraz do Głównego Inspektora Sanitarnego.

STANOWISKO RADY MIEJSKIEJ W NOWEJ SOLI

Rada Miejska w Nowej Soli wyraża swój zdecydowany sprzeciw wobec decyzji Wojewody Lubuskiego w sprawie likwidacji do końca 2013 roku Oddziału Laboratoryjnego w strukturach Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Nowej Soli. Laboratorium to jest jednym z czterech laboratoriów na terenie województwa lubuskiego powołanych do sprawowania nadzoru sanitarnego nad bezpieczeństwem wody wskazanych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 marca 2010 roku. Posiada certyfikat Polskiego Centrum Akredytacji i wykonuje badania w ramach Zintegrowanego Systemu Badań dla czterech powiatów (nowosolskiego, wschowskiego, żarskiego i żagańskiego) obejmując swoim nadzorem ponad 300 tysięcy mieszkańców województwa lubuskiego. Likwidacja laboratorium bez zmiany przywołanego rozporządzenia będzie stanowić w naszym głębokim przekonaniu naruszenie obowiązującego prawa, a co za tym idzie spowoduje naruszenie zasady zaufania obywateli do organów państwowych zobowiązanych działać w granicach prawa.
Argumenty za pozostawieniem laboratorium w Nowej Soli to przede wszystkim:
1. Nowa Sól jest trzecim co do wielkości miastem województwa lubuskiego, a obszar działania laboratorium jest jednym z najlepiej rozwijających się gospodarczo obszarów województwa lubuskiego
2. Specyficzne położenie nad rzekami miast i gmin z powiatów objętych zakresem działania laboratorium powoduje stałe zagrożenie powodzią i podtopieniami i wymusza konieczność szybkiego i swobodnego dostępu do badań laboratoryjnych jakości wody
3. Wielokrotnie potwierdzona w praktyce w sytuacjach nadzwyczajnych pełna dyspozycyjność pracowników laboratorium we wszystkie dni tygodnia, także w godzinach popołudniowych co stanowi podstawę do zagwarantowania pełnego bezpieczeństwa mieszkańców
4. Marnotrawstwo znacznych nakładów finansowych poniesionych w ostatnich latach , także z budżetów własnych samorządów, na remont pomieszczeń laboratoryjnych i jego wyposażenie
5. Utrata zatrudnienia przez wysoko wykwalifikowany i dyspozycyjny personel laboratorium
6. Brak uzasadnienia ekonomicznego dla skumulowania wykonywanych badań w laboratorium w Zielonej Górze (konieczność kosztownego transportu na znaczne odległości pobieranych próbek do laboratorium)
7. Łatwość w dostępie do badań zarówno dla samorządów, jak i mieszkańców oraz lokalnych przedsiębiorców
Mając na względzie zarówno czynnik ekonomiczny, jak i społeczny Radni Rady Miejskiej w Nowej Soli apelują do Pana Wojewody o odstąpienie od tej szkodliwej dla społeczności lokalnej decyzji o likwidacji Oddziału Laboratoryjnego w strukturach Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Nowej Soli.

UM Nowa Sól, Źródło artykułu: www.nowasol.pl, Autor zdjęć: UM Nowa Sól
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
nowosolski 

Powiat nowosolski – powiat w województwie lubuskim, którego stolicą jest Nowa Sól. Przynależą do niego gminy: Nowa Sól, Bytom Odrzański, Kożuchów, Nowe Miasteczko, Kolsko, Otyń, Siedlisko oraz miasta Nowa Sól, Bytom Odrzański, Kożuchów i Nowe Miasteczko.

Oprócz licznych szlaków pieszych i rowerowych, które umożliwiają zwiedzanie powiatu w interesujący sposób, można też rozkoszować się atrakcjami wodnymi, dzięki jeziorom Pojezierza Sławskiego. To idealne miejsce dla fanów żeglarstwa i wędkarstwa. Wielu odwiedzających decyduje się na noclegi na polach namiotowych, nieopodal kąpielisk. Warto wspomnieć o rezerwatach przyrody, których nie brakuje. Turyści wielokrotnie w ciągu roku mają możliwość uczestnictwa w lokalnych imprezach, np. majowym Spring Rock Festiwal.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola