Belka
Środa, 25 Grudnia 2024   imieniny: Boże Narodzenie - Eugenia, Piotr
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Połudnowa obwodnica Nowej Soli wyprowdzi tranzyt z miasta

Data publikacji: 2013-06-12, Data modyfikacji: 2013-06-12
A A AWydrukDrukuj  
 

Prezydent Wadim Tyszkiewicz oraz wiceprezydent Jacek Milewski wzięli udział w symbolicznym otwarciu budowy południowej obwodnicy Nowej Soli.

Obwodnicę finansuje Zarząd Województwa Lubuskiego z dofinansowaniem pieniędzy unijnych z LRPO (przeszło 37 milionów złotych). Wykonawcą inwestycji jest Zarząd Dróg Wojewódzkich, koszt to 46 milionów złotych. Gospodarzem spotkania, była marszałek województwa Elżbieta Polak.

Budowa Obwodnicy Nowej Soli - Etap I

Całkowita wartość projektu: 46,59 mln zł (w tym: 42, 7 mln roboty budowlane, 0,33 mln Inżynier projektu, 2,56 mln wykup gruntów, 1 mln dokumentacja techniczna).

Wartość dofinansowania środkami LRPO: 37,82 mln zł

Wkład budżetu województwa: 8,77 mln PLN

Zadanie „Budowa obwodnicy Nowej Soli – Etap I" jest ujęte w Indykatywnym Planie Inwestycyjnym Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013, w ramach Priorytetu 1. Rozwój infrastruktury wzmacniającej konkurencyjność regionu, Działanie 1.1. Poprawa stanu infrastruktury transportowej w regionie.

Projekt polega na budowie obwodnicy Nowej Soli. Planowana trasa przebiega na początkowej długości na terenie gminy Nowa Sól głównie przez tereny leśne, a na pozostałej długości na terenie Miasta Nowa Sól przez tereny przemysłowe i zalewowe, przy czym pomiędzy linią kolejową a ul. Głogowską przez zwartą zabudowę mieszkaniową.

W ramach obwodnicy powstanie droga o długości 4.860 km. Budowa obwodnicy obejmuje budowę:

- 2 skanalizowanych skrzyżowań,

- 1 skrzyżowania typu rondo z ul. Przyszłości,

- kanalizacji deszczowej na całej długości trasy,

- wiaduktu WK-1 nad linią kolejową nr 273 Wrocław-Szczecin,

- przejazdu drogowego WD-1 nad obwodnicą,

- przepustów,

- oświetlenia w obrębie ronda oraz wiaduktu,

- zbiorników odparowujących,

- chodników zlokalizowanych od projektowanego ronda z ul. Przyszłości do ul. Głogowskiej o łącznej długości 1650 m i szerokości od 1,5 ÷ 2,5 m,

- ciągu pieszo-rowerowego zlokalizowanego w okolicy projektowanego ronda w km 3+618,70 w ciągu ul. Przyszłości o łącznej długości ok. 170 m,

- dróg do obsługi przyległego terenu na całej długości projektowanego odcinka tzw. drogi zbiorcze.

Trasa obejścia połączy istniejące drogi wojewódzkie nr 315 oraz 297 i pozwoli na przeniesienie ruchu tranzytowego z gęstej i ciasnej zabudowy m. Nowa Sól poza granice terenu zabudowanego. Skróci się czas przejazdu przez miasto i zwiększy się komfort jazdy oraz poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Budowa obwodnicy ograniczy negatywny wpływ transportu na środowisko i warunki życia, zmniejszy zanieczyszczenie powietrza oraz wpłynie na poprawę klimatu akustycznego, zlikwiduje uciążliwe drgania powodujące niszczenie budynków. Realizacja tego projektu pozwoli na zwiększenie potencjału ekonomicznego regionu – skomunikuje strefę KSSSE oraz stworzy połączenie istniejącej północnej strefy KSSSE bezpośrednio z kierunkiem na Poznań.

UM Nowa Sól, Źródło artykułu: www.nowasol.pl, Autor zdjęć: UM Nowa Sól
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
nowosolski 

Powiat nowosolski – powiat w województwie lubuskim, którego stolicą jest Nowa Sól. Przynależą do niego gminy: Nowa Sól, Bytom Odrzański, Kożuchów, Nowe Miasteczko, Kolsko, Otyń, Siedlisko oraz miasta Nowa Sól, Bytom Odrzański, Kożuchów i Nowe Miasteczko.

Oprócz licznych szlaków pieszych i rowerowych, które umożliwiają zwiedzanie powiatu w interesujący sposób, można też rozkoszować się atrakcjami wodnymi, dzięki jeziorom Pojezierza Sławskiego. To idealne miejsce dla fanów żeglarstwa i wędkarstwa. Wielu odwiedzających decyduje się na noclegi na polach namiotowych, nieopodal kąpielisk. Warto wspomnieć o rezerwatach przyrody, których nie brakuje. Turyści wielokrotnie w ciągu roku mają możliwość uczestnictwa w lokalnych imprezach, np. majowym Spring Rock Festiwal.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola