Belka
Wtorek, 24 Grudnia 2024   imieniny: Adam i Ewa
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

NIE dla czadu

Data publikacji: 2013-11-07, Data modyfikacji: 2013-11-08
A A AWydrukDrukuj  
 

Tegoroczna jesień nie wymusza jeszcze intensywnego ogrzewania pomieszczeń mieszalnych. Okres ten jednak zbliża się, a nasze instalacje i urządzenia grzewcze ruszą pełna parą powodując wzrost zagrożenia zatrucia tlenkiem węgla a także zagrożenie pożarowe w obiektach mieszkalnych i nie tylko. „NIE dla czadu" to ogólnopolska akcja mająca na celu zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla. Statystyki lat poprzednich nie dają podstaw do stwierdzenia , że problem zniknie ale odnotowywany jest spadek liczby ofiar. Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza. Powstaje w wyniku niepełnego spalania, między innymi drewna, węgla i gazu spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu.

Aby uniknąć zagrożeń związanych z ogrzewaniem w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania:
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych — co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej;
2) od palenisk opalanych paliwem stałym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 3 miesiące;
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym niewymienionych w pkt 1 — co najmniej raz na 6 miesięcy.
W obiektach lub ich częściach, o których mowa powyżej należy zapewnić skuteczna wentylację a usuwanie się zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku.
Czynności usuwania zanieczyszczeń powinny wykonywać osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie. Wymóg ten nie jest obowiązkowy przy usuwaniu zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego. Nie oznacza to zwolnienia z tego obowiązku lecz dopuszcza usuwanie zanieczyszczeń nie konicznie przez kominiarza.
Przewody (kanały) kominowe w budynku ( wentylacyjne, spalinowe i dymowe ), powinny mieć wymiary przekroju, sposób prowadzenia i wysokość, stwarzające potrzebny ciąg, zapewniający wymaganą przepustowość oraz spełniać inne wymagania techniczne a szczególnie szczelność.
Ogrzewanie pomieszczeń może zapewniać instalacja grzewcza, piece, trzony kuchenne lub kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym, przy czym kominki mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach spełniających określone parametry.
Mieszkańcy powinny przestrzegać także podstawowych zasad porządkowych przy ogrzewaniu swoich mieszkań zachowując szczególną ostrożność przy używaniu ognia otwartego.
Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo.

UM Nowa Sól, Źródło artykułu: www.nowasol.pl, Autor zdjęć: UM Nowa Sól
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
nowosolski 

Powiat nowosolski – powiat w województwie lubuskim, którego stolicą jest Nowa Sól. Przynależą do niego gminy: Nowa Sól, Bytom Odrzański, Kożuchów, Nowe Miasteczko, Kolsko, Otyń, Siedlisko oraz miasta Nowa Sól, Bytom Odrzański, Kożuchów i Nowe Miasteczko.

Oprócz licznych szlaków pieszych i rowerowych, które umożliwiają zwiedzanie powiatu w interesujący sposób, można też rozkoszować się atrakcjami wodnymi, dzięki jeziorom Pojezierza Sławskiego. To idealne miejsce dla fanów żeglarstwa i wędkarstwa. Wielu odwiedzających decyduje się na noclegi na polach namiotowych, nieopodal kąpielisk. Warto wspomnieć o rezerwatach przyrody, których nie brakuje. Turyści wielokrotnie w ciągu roku mają możliwość uczestnictwa w lokalnych imprezach, np. majowym Spring Rock Festiwal.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola