5 października o godz. 19.30 w ramach Nowosolskiej Jesieni Artystycznej odbędzie się koncert Arte dei Suonatori w kościele pw. św. Antoniego. Wstęp wolny.
Arte dei Suonatori jest na międzynarodowej scenie muzycznej najlepiej rozpoznawalną polską orkiestrą barokową. By spełnić oczekiwania współczesnych, rozpieszczonych przez rynek płytowy i często wymagających słuchaczy, dać im satysfakcję płynącą z obcowania z wykonawstwem najwyższej próby, orkiestra od początku swej działalności współpracuje z wieloma najważniejszymi postaciami światowej sceny muzyki barokowej. Możliwość dokonywania świadomego doboru zagranicznych współpracowników wykorzystuje do prezentowania frapującego, rozmaitego i zawsze mistrzowskiego przeglądu sposobów czytania i stylizowania już z definicji arcybogatej muzyki baroku, widowni zostawiając wiano wrażeń, wzruszeń i refleksji.
Bolette Roed to wszechstronna flecistka, która wykonuje repertuar od średniowiecza po muzykę XXI wieku. Chętnie poszukując nowych sposobów muzycznej wypowiedzi angażuje się w projekty z pogranicza folku, world music, jazzu i muzyki eksperymentalnej. Jako solistka i kameralistka występowała wielokrotnie z Arte dei Suonatori w repertuarze barokowym.
W roku 2005 flecistka uznana została „Artystą Roku" przez Radio Duńskie. W roku 2011 została nominowana do nagrody Nordic Council Music Prize. Od marca 2012 kieruje Wydziałem Muzyki Dawnej w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze.
w programie:
Georg Philipp Telemann (1681-1767)
Muzyka Telemanna, pomimo sławy jaką cieszyła się za jego życia, pozostaje dziś w cieniu twórczości Jana Sebastiana Bacha czy Antonio Vivaldiego. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że Telemann był w Europie ambasadorem polskiej muzyki ludowej. Podczas pobytu w Pszczynie i Żarach przysłuchiwał się ludowym muzykom, zapamiętywał i spisywał melodie polskich tańców. Stąd w jego twórczości trzy Koncerty Polskie i liczne utwory, zawierające motywy poloneza czy mazurka. O okresie spędzonym na ziemiach polskich pisał: „Trudno wprost uwierzyć, jak cudowne pomysły mają tacy dudziarze czy skrzypkowie, kiedy podczas przerwy w tańcach zaczną fantazjować. Człowiek uważny zaopatrzyłby się w ciągu tygodnia w zapas pomysłów na całe życie. (...) W tym stylu pisałem później różne wielkie koncerty i tria, które przybrałem we włoską szatę ze zmiennymi adagiami i allegrami."
Zafascynowany słowiańską muzyką Telemann napisał panegiryk:
„Wychwala człowiek właśnie to, co może go ucieszyć. A polska pieśń uczyni to, że każdy skakać spieszy. Bez trudu tedy przyjdzie mi konkluzja całkiem pewna. Muzyka polska, uwierzcie mi, bynajmniej nie jest z drewna."
Volker - Ouverture B - dur na smyczki i basso continuo TWV 55:B5
Koncert na flet prosty F - dur TWV 51:F3
Koncert polski B-dur na smyczki i basso continuo TWV 43:B3
Koncert polski G-dur na smyczki i basso continuo TWV 43:G7
Suite in A minor for recorder, strings and basso continuo, TWV 55:A2
Powiat nowosolski – powiat w województwie lubuskim, którego stolicą jest Nowa Sól. Przynależą do niego gminy: Nowa Sól, Bytom Odrzański, Kożuchów, Nowe Miasteczko, Kolsko, Otyń, Siedlisko oraz miasta Nowa Sól, Bytom Odrzański, Kożuchów i Nowe Miasteczko. Oprócz licznych szlaków pieszych i rowerowych, które umożliwiają zwiedzanie powiatu w interesujący sposób, można też rozkoszować się atrakcjami wodnymi, dzięki jeziorom Pojezierza Sławskiego. To idealne miejsce dla fanów żeglarstwa i wędkarstwa. Wielu odwiedzających decyduje się na noclegi na polach namiotowych, nieopodal kąpielisk. Warto wspomnieć o rezerwatach przyrody, których nie brakuje. Turyści wielokrotnie w ciągu roku mają możliwość uczestnictwa w lokalnych imprezach, np. majowym Spring Rock Festiwal. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola